Merhaba, Ben Selin Selma,

Bu sayfada olduğunuz için gerçekten mutluyum. Sağlıklı ve vegan beslenmeye olan ilgim geçtiğimiz yıl SIBO (Small Intestinal Bacterial Overgrowth) yani ince bağırsakta bakteri büyümesi, olduğumu öğrendiğimde büyüdü. Gün boyu sadece bir bardak su bile içmiş olsam  karnım korkunç derecede şişiyor ve kabızlığım günlerce sürüyordu.  Gittiğim bir çok doktorlar arasında bir psikiyatrist (evet gastroenterolog değil) teşhisimi koydu ve sonra hayatımda yeni bir beslenme şekli başlamış oldu. Bir süre GAPS diyeti uyguladım. Yıllarca devam eden yeme alışkanlığımın bıçak gibi kesilip çok daha zor olana geçmesi gerçekten can acıtıcıydı. Ama sağlığım için çabaladım.  Mental ve fiziksel olarak yaşadığım olumlu değişimler bu beslenme üzerinde çalışmama sebep oldu.

Bir çok kitap okudum, Türkçe sayfalar arasında kayboldum. Ama gördüm ki özellikle internette Türkçe sayfalar arasında vegan mutfağı hakkında kaynak  bulmak epey zordu. Belki de araştırmalarımı yanlış yerde yaptım kim bilir…

Takip ettiğim yabancı bloggerların tariflerini uyarlamaya başladım. Ve çıkardığım sonuç; doğru malzemeler ve birazcık ilhamla rafine şekersiz, glutensiz (glutensiz unda henüz uzman değilim  üzerinde çalışmalarım devam ediyor) yiyeceklerde  gerçekten çok lezzetli oluyor… Akdenizde yaşayan biri olarak bölgenin mutfağını da ekleyince neler oldu neler..

Mutfakta zaman geçirmeyi hep sevmişimdir. Fırında pişen kurabiyenin mis gibi eve yayılan kokusu ve günün tüm zamanı güneş alan balkonlu bir mutfak çocukluğumdan beri hayalimdi… Bu hayalim gerçek olduğu için hep şanslı saydım kendimi. Şimdiyse öğrendiklerimi benim gibi kaynak arayan kişiler için paylaşmak istiyorum. Çünkü bilgi paylaştıkça büyür.

Dürüst olmak gerekirse bazen kaçamak tarifler denemiyor değilim. Blogumun içinde herkese ait bir şey olsun istiyorum. Bu sayfadan nelerden faydalanıp, nelerin mutfağınıza ve hayatınıza katkı sağlayacağı tamamen size kalmış.

Tariflerimin çoğunu yabancı bloglardan uyarlasamda kendimden bir şeyler katmayı seviyorum. Eşimle birlikte henüz vegan olamadık, fakat çabalarımız devam ediyor.

Umarım güzel vakit geçirirsiniz. Deneyimlerinizi ve bilginizi benimle paylaşmanız beni çok mutlu edecektir.

İyi eğlenceler, Sevgilerimle!

Selin Selma ♡