,

Vegan Fındıklı Kurabiye -Glütensiz-

Vegan mutfakta yaptığım tüm denemeler içerisinde başarısız olduğum tek konu kurabiyeydi! Çünkü güzel çıtır çıtır ağızda dağılan bir kurabiye için birinci şart tereyağ, ikinci şart ise tereyağnın şekerle çırpılması.

Tariflerde her ne kadar kendi yaptığım vegan tereyağ kullansam da o mükemmel tarife bir türlü ulaşamadım. Ama bu tarif sizin aklınızın başından alacağına eminim. Sadece 4 malzemeyle üstelik!

Tarifimizin baş kahramanı aquafaba. Yani nohut suyu. Veganların kesinlikle bildiği bu yardımcı aynı zamanlarda yumurta akına hassasiyeti olanlarında kurtarıcısıdır.

*Yapmanız gereken tek şey 1 su bardağı nohutu akşamdan ıslatıp, üzerini geçecek kadar suyla tuzsuz haşlamanız. Nohutları haşlandıktan sonra tencereden alın ve kalan suyu biraz daha kaynatarak buharlaştırın. Kalan sıvı ne kadar kalın bi kıvamda olursa o kadar güzel köpürür. Sıvıyı soğuduktan sonra yumurta akı ikamesi olarak kullanabilirsiniz. Ama lütfen unutmayın bu sıvı ancak köpürtülen tariflerde işe yarayacaktır. Bu köpük genelde tatlılarda kullanıldığı için lütfen yemeklerde kullanmanızı önermem. Köpürme işlemi yumurta akında ki gibi hemen olmuyor. 20-30 dakika arasında zamanınızı alabilir. Lütfen vazgeçmeyin. Ne zaman kabınızı ters çevirdiğinizde dökülmüyorsa köpüğünüz olmuştur. 🙂

**Tatlandırıcı olarak ben pudra şekeri kullandım. Eğer sıvı bir tatlandırıcı kullanırsanız aquafabayı ekledikten sonra karışım daha da sıvılaşacağı için tepsiye aldığınızda kurabiye formunu almayacaktır. Eğer imkanlarınız sıvı tatlandırıcı kullanmanız için uygunsa karışımı kurabiye formunda değilde küçük ölçülerde ki dikdörtgen bir fırın kabınızı yağlı kağıtla katlayıp karışımı onun içinde aynı şartlarda pişirebilirsiniz.

Bu çok kolay tarif için; buyrun mutfağa.. 🙂

Malzemeler;

  • 2 yemek kaşığı aquafaba* (vegan değilseniz 2 yumurta akını da kullanabilirsiniz)
  • 1/2 tatlı kaşığı elma sirkesi
  • 125 gr pirinç fındık (pirinç badem de kullanabilirsiniz)
  • 1 çay kaşığı vanilya özütü (isteğe bağlı)
  • 75 gr pudra şekeri**
  • 1/2 tatlı kaşığı tarçın (isteğe bağlı)

Yapılışı;

-Fırınımızı 130 derece alt üst çalıştıralım.

-Fırın tepsinize yağlı kağıt serip ayıralım. Eğer Fırın kabı kullanacaksanız kabınızın yanlarından sarkacak şekilde yağlı kağıdınızı oturtun.

-Aquafabanızı ve elma sirkesini derin bir kaba alın ve mikserinizle köpük olana kadar  yüksek devirde çırpın. Kabınızı ters çevirdiğinizde dökülmeyecek.

-Ayrı bir kapta pirinç fındığı, pudra şekerini, kullanıyorsanız tarçını ve vanilya özütünü karıştırın.

-Kabarttığınız aquafabayı 3 parça halinde fındıklı karışıma ekleyin ve çok söndürmemeye çalışın.

-Karışımı tatlı kaşığıyla yağlı kağıtlar üzerine bezecikler olarak bırakın. Mükemmel parçalar koymaya çalışmayın. Yeterki çok büyük olmasın.

-Fırında 40-45 dakika kadar pişirin. Sürenin sonuna doğru bir bıçak yardımı ile kontrol edin. Parçalanmadan kağıttan ayrılıyorsa fırını kapatın. Yumuşak olabilir. Fırının ağzını yarım açık bırakarak 30 dakika daha soğumasını izin verin.

Afiyet olsun! ♡