,

En İyi Vegan Brownie -Glutensiz, Tahılsız-

Bu tarifimi sizinle paylaşmadan önce size anlatamam gereken bir ürün olacak; xylitol – ksilitol! Ben bu ürünle çok geç tanıştım. Bağırsak tedavisi gördüğümde doktorumun önerisiyle tanıştığım bu ürünün detaylarını sizinle paylaşmak istiyorum. Ürünü büyük market zincirlerinde bulabilirsiniz. Paketin üzerinde ilk dikkat çeken detay; “ilave şekersiz-vegan” ibaresi. Gelelim bu ürünün teknik detaylarına; Ksilitol, bir şeker alkolü olarak sınıflandırılır. Kimyasal olarak, şeker alkolleri şeker moleküllerinin ve alkol moleküllerinin özelliklerini birleştirir. Yapıları, tat alıcılarını dilinizdeki tatlılık için uyarmalarına izin verir.

Ksilitol, birçok meyve ve sebzede az miktarda bulunur ve bu nedenle doğal olarak kabul edilir. İnsanlar normal metabolizma yoluyla küçük miktarlarda bile üretiyorlar. Şekersiz sakızlar, şekerler, nane şekeri, diyabet dostu yiyecekler ve ağız bakım ürünlerinde yaygın olarak kullanılan bir bileşendir. Xylitol normal şekere benzer bir tatlılığa sahiptir ancak% 40 daha az kalori içerir: Sofra şekeri: gram başına 4 kalori Ksilitol: gram başına 2.4 kaloridir.

Ksilitol rafine bir tatlandırıcı olduğundan, herhangi bir vitamin, mineral veya protein içermez. Bu anlamda, sadece boş kalori sağlar. Ksilitol, huş ağacı gibi ağaçlardan veya ksilan adı verilen bir bitki lifinden işlenebilir. Her ne kadar şeker alkolleri teknik olarak karbonhidrat olsalar da çoğu kan şekeri seviyesini yükseltmezler ve böylece net karbonhidrat sayılmazlar, bunları düşük karbonhidratlı ürünlerde popüler tatlandırıcılar yaparlar.Bununla birlikte, ksilitol sıfır fruktoz içerir ve kan şekeri ve insülin üzerinde ihmal edilebilir etkileri vardır.Bu nedenle, şekerin zararlı etkilerinden hiçbiri ksilitol için geçerli değildir.

Diyabet, prediyabet, obezite veya diğer metabolik problemleri olan kişiler için, ksilitol şekere mükemmel bir alternatiftir. Şekerin aksine, ksilitol ince bağırsakta yavaş ve eksik bir şekilde emilir. Bu onu ve diğer şeker alkollerini diyabet hastaları için faydalı kılar. Bir kez absorbe edildiğinde, çok az insülin veya hiç insülin kullanılmadığında enerji için kullanılabilir, bu da kan şekeri üzerindeki etkinin minimum düzeyde olduğu anlamına gelir. Kalın bağırsakta bulunan bakteriler, ince bağırsaktan geçen emilmeyen herhangi bir ksilitol fermente eder. Bu nedenle, aşırı tüketim abdominal gaz ve rahatsızlık verebilir. Aslında ne kadar faydalı da olsa bir ürünü fazla tükettiğinde zararları olduğu gibi, bu ürünüde fazla tükettiğinizde “müsil” etkisi yaratacaktır. Ürün hakkında bilgiyi paylaştığıma göre tarifime geçebiliriz. Aşağıda ki detaylara uyduğunuz taktirde mükemmel bir sonuç alacağınıza eminim..

*Ksilitol yerine hindistancevizi şekeride kullanabilirsiniz.

**Hindistancevizi unu eşsiz bir emici olduğu için değiştirmemelisiniz. Ancak gerçekten farklı bir un kullanmak istiyorsanız (badem unu gibi) o zaman en az 1/2 su bardağı kullanun, ancak hindistancevizi ununu kullanmanızı şiddetle tavsiye ederim.

***Fıstık tozu kullanmazsanız eğer 7 yemek kaşığı kakao kullanabilirsiniz ve suyu (fıstık tozu çok fazla sıvı emdiğinden)listeden çıkarın.

****Tarifin orjinalinde haşlanmış nohut yerine haşlanmış bezelye kullanılmıştı. Nohutta çok güzel sonuç verdi. Bezelye daha ıslak bir doku sağlayacaktır.

Malzemeler;

Kuru Malzemeler;

 • 50 gram kakao
 • 33 gram hindistancevizi unu
 • 100 gram ksilitol (yada hangi tatlandırıcıyı kullanıyorsanız)
 • 2 yemek kaşığı öğütülmüş keten tohumu
 • 1+1/2 çay kaşığı kabartma tozu
 • 1/2 çay kaşığı karbonat

Islak Malzemeler;

 • 500 gram haşlanmış nohut (yada haşlanmış bezelye)
 • 110 gram/80 ml akçaağaç şurubu
 • 60 ml hindistancevizi sütü
 • 2 yemek kaşığı zeytinyağ
 • 2çay kaşığı vanilya özütü yada toz vanilin

Çikolata Sosu için;

 • 21 gram kakao (3 yemek kaşığı)
 • 50 gram (6 yemek kaşığı) toz fıstık
 • 60 ml akçaağaç şurubu
 • 1 yemek kaşığı su
 • 2 yemek kaşığı bitkisel yağ(hindistan cevizi yağı gibi)

Yapılışı;

-Fırınınızı 200 derecede ısıtmaya başlayın ve kare yada dikdörtgen bir kek kalıbınızı yağlayıp yağlı kağıt serin. Kenara koyun

-Tüm kuru malzemeleri derin bir kaba koyun ve hiç topak kalmayıncaya kadar çırpma teliyle karıştırın.

-Önce mutfak robotunuzda haşlanmış nohutunuzu yada bezelyenizi kusursuz olana kadar çekin. Robotunuz tek seferde almazsa haznesine üç parça halinde çekebilirsiniz.

-Çektiğiniz nohutunuzun içerisine diğer kuru bileşenleride ekleyip tamamen karışana kadar robotunuzda çekin.

-Sıvı karışımı kuru karışım ile birleştirin ve bir spatula yardımıyla sadece karışana kadar karıştırın. Eğer karışım çok kalın olursa başlangıç olarak bir yemek kaşı kadarıyla hindistancevizi sütü ile inceltin. Gerekirse biraz daha kontrollü şekilde ekleyebilirsiniz. Çok sıvıysa karışımda hindistancevizi unu ekleyin.

-Karışımı önceden hazırladığınız kaba dökün ve üzerini düzleyin. Önceden ısıttığınız fırında 40-50 dakika pişirin. Bu aşama önemli. Eğer çok pişirirseniz kek yapmış oluruz. Biz içi ıslak dokuya sahip brownie yapmak istiyoruz. Fırınınızı en iyi siz tanıdığınız dikkatli olmalısınız. 30. dakikada bir kürdan ile kontrol edin. Kürdan yapışkan olabilir ama ıslak olmamalı. Ben 40. dakikada fırından çıkarıp ılımaya bıraktım. Bu sırada üzerinde ki sosu hazırlayacağız.

Çikolata Sosunu Yapmak İçin;

-Tüm malzemeleri bir kaba koyun ve çırpma teli ile krema haline gelene kadar çırpın. Ve ılıyan brownie ninn üzerine sürün. Tavsiyem bir gece buzdolabında üstü streç filmle kapalı beklettikten sonra tadına bakmanız.

Afiyet Olsun!

Eğer bu tarifi sizin için yapmamı isterseniz bunu mutlulukla yapacağıma emin. olun:) Bunun için bu satıra tıklayabilirsiniz.♡