,

Vegan Christmas Truffles

Evet! Yeni yıl yaklaşırken yapılacaklar listemden bir tarif daha yapmanın gururunu yaşıyorum 🙂

Tadını anlatmak için ben bir tabir bulamıyorum açıkçası, ama şunu söyleyebilirim ki içlerine eklediğim mistik baharatlar beni çocukluğuma götürdü…

Rafine şeker yok, katkı maddesi yok, üstelik vegan.

Tatlı krizleri yaşadığımızda bu sağlıklı trufflesları yememek için hiçbir sebep göremiyorum 🙂

Yılbaşı arifesinde de sevdiklerinize bu ev yapımı çikolatalardan hediye etme fikri aklınızdan hiç çıkmayacak 🙂

Aşağıda vereceğim adımlara dikkat ederseniz mutfağınızdan bir şef gururuyla çıkacağınızın garantisini ben veriyorum 🙂

O zaman show must go on:)

*Trufflesları yaparken muhakkak yağlı bir hindistancevizi sütü kullanmalısınız. Paketlerin arkasındaki değerleri kontrol edin. Eğer bulmaktan zorlanırsanız aktardan yağlı hindistancevizi rendesi alıp kendi sütünüzü yapabilirsiniz. Taif için bana yazabilirsiniz.

**Turfflesların iç dolgusunu hazırladıktan sonra muhakkak 1 gün dolapta bekletmeniz gerekli.

***Alacağınız parçaları mutfak tartısı kullanıyorsanız tartarak yuvarlamanızı öneririm. ben 40 gramlık büyüklükte yaptım ve bir tanesini iki kişi yememi gerekti 🙂 16-18 gramın uygun olacağını düşünüyorum.

****İç dolguları yaparken dikkat edeceğimiz diğer önemli kısmı hazırlaması. Buzdolabından çıkardığımız dolgu malzemesi avucumuzda çalışırken yumuşayacak hatta dağılmaya eğilimli olacaktır. Bu yüzden sık sık kalan malzemeyi buzdolabında bekletip tekrar üzerinde çalışmamız gerekebilir.

*****Çikolata yapımında ise; eğer hafif sütlü olsun istiyorsanız hindistancevizi sütü kullanacağız. Ama bu sefer kesinlikle yağ oranı en az olanı tercih etmelisiniz. Aksi taktirde çikolatanız çabuk kalınlaşır ve donduğunda dokusu yumaşak olacaktır.

*******Kakaonuzu ve kullanıyorsanız kakao yağınızı ne kadar iyi bir marka olursa, o ölçüde lezzetli çikolatalarınızın olacağını unutmayın.

Malzemeler Çikolata İçin;

 • .2 yemek kaşığı kakao (ben cacao barry kullandım)
 • .4 yemek kaşığı akçaağaç şurubu (yada farklı bir tatlandırıcı)
 • .1/6 çay kaşığı tuz
 • .2 yemek kaşığı hindistancevizi sütü yağsız
 • .1+1/2 yemek kaşığı kaju ezmesi
 • .1 yemek kaşığı fındık ezmesi yada hindistancevizi ezmesi
 • .1/2 cup (120 gr) kakao yağı (erimiş hindistancevizi yağıda kullanbilirsiniz fakat lezzeti aynı olmayabilir)

 

Yapılışı;

– Su dolu bir kabın üzerine ısıya dayanıklı bir kase oturtun. Kabın altını orta düşük ısıda açın.Kakao yağını, yada hindistancevizi yağını, kasenin içinde eritelim.

-Önce kaju ezmesini içinde bir çırpma teliyle çırpalım.

-Daha sonra kalan malzemeleri de ekleyip hızlı bir şekilde çırpma teliyle karıştıralım ve kabı ocaktan alalım.

-Karışımı silikon çikolata kaplarınıza eşit paylaştıralım ve donana kadar buzdolabında bekletelim ve işte efsane çikolatalarımız hazır 🙂

Şimdi Truffleslara geçebiliriz.

 

Malzemeler Truffles İçin;

 • .450 gr vegan çikolata (İsterseniz Callebaut’un bitter çikolatasını da kullanabilirsiniz. Ama unutmayın o çikolata da eser miktarda da olsa şeker bulunmakta.
 • .150 ml yağlı hindistancevizi sütü
 • .1/2 çay kaşığı tarçın
 • .1/2 çay kaşığı toz zencefil
 • .1/4 çay kaşığı muskat rendesi
 • .1/8 çay kaşığı karanfil tozu (karanfili havanda ezdim)
 • .Bir tutam tuz
 • .1 tatlı kaşığı vanilya özütü
 • .30 ml akçaağaç şurubu (yada başka bir tatlandırıcı)
 • .Eğer süslemek için kullanmak isterseniz portakal kabuğunun (beyaz iç kısımlarını almamaya çalışarak) küçük parçalar haline getirilmiş hali. (isteğe bağlı)
 • .İçine kullanmak isterseniz şekersiz reçel, fındık. (isteğe bağlı)

Yapılışı:

-Öncelikle Tepsiye yağlı kâğıt serip kenara ayıralım.

-Çikolataların 250 gramını ayıralım. Kalan kısmını en son kaplama için kullanacağız.

-Benmari usulü ısıya dayanıklı bir kasede hindistancevizi sütünü eritelim. Eriyen sütün içine üç partide çikolatalarımızı eritelim. Çırpma teliyle pürüzsüz olana kadar çalışalım.

-Baharat, tuz, vanilya özü ve akçaağaç şurubunu ekleyip karıştıralım.

-Karışım oda sıcaklığına gelince üzerini streçleyip buzdolabında bir gece bekletelim.

-Karışımı buzdolabından çıkarmadan önce kullanıyorsanız portakal çubuklarını ve içerine koyacağınız fındıkları ayarlayın.

-Yapacağınız trufflesları mutfak tartısında tartarak (16-18 gram uygun olacaktır) parçalar halinde avucumuza alalım. Mutfak tartınız yoksa göz kararı yapabilirsiniz.

-Avucunuzun içinde aldığımız parçayı düzleştirip kullanıyorsanız malzemeleri koyup kapatalım. Kullanmıyorsanız avucumuzda yuvarlayıp yağlı kağıt serilmiş tepsiye dizelim. Ellerinizin ısısıyla çikolata dolguları eriyecektir. Endişelenmeyin. Parmaklarınızı yiyebilirsiniz bu aşamada 🙂 Ellerinizi soğutmak işimizi kolaylaştıracaktır

-Tüm malzemeler bittiğinde trufflesların sertleşmesi için buzdolabında bir süre bekletelim ve bu sırada kaplama için kalan çikolatalarımızı eritme aşamasına geçebiliriz.

-Ayırdığımız çikolataları benmari usulü ısıya dayanıklı derin bir kapta eritelim ve buzdolabında sabitlenen truffleslarımızı iki çatal yardımıyla bu karşıma daldıralım. Bu aşamada çok oyalanmamak iyi olacaktır çünkü dolgularımızda ısıyı görünce dayanamayacak eriyecektir. O yüzden hızlı olmak işimizi kolaylaştıracaktır.

-Son olarak yağlı kâğıda dizdiğimiz ve çikolataya daldırdığımız trufflesların üzerine kullanıyorsanız portakal kabuklarını yerleştirip tepsimizi buzdolabında bekletelim.

-Sonrası çikolataları nasıl tadacağınıza kalıyor 🙂

Eğer bu tarifi yapacak vaktiniz yoksa, bu satıra tıklarsanız sizin için ben mutlulukla yapabilirim.♡