,

Ev Yapımı Fındık, Kaju ve Badem Ezmesi

Kahvaltıların, vazgeçilmezi bir tarifle geldim bu sefer. Ev yapımı, misler gibi kokan, rafine şekersiz, katkı maddesiz  Fındık, Kaju ve Badem ezmesi yapmaya ne dersiniz? Gerçi ben her şeye kullanıyorum bu ezmeleri. Kurabiyelere, dolgulu tatlılarımda, salatalarda, çikolatalarda, smoothielerde…

Kaju, fındık ve bademin faydalarını uzun uzun anlatmama gerek olmadığını düşündüm. Protein deposu ve sindirime faydasıyla benim favorimdir bu kuruyemişler. İçerisinde ilave şeker ve katkı maddesi olmadığı için çocuklarınıza da gözü kapalı denetebileceğiniz türden üstelik.

Yapımı oldukça kolay ve zahmetsiz. Sadece birazcık sabır gerekli. aşağıda belirteceğim püf noktalarına uyarsanız enfes kıvamı ve tadı olan kuruyemiş ezmeleriniz olacaktır.

*Öncelikle kuruyemişlerinizi güvendiğiniz bir kuruyemişçiden almanızı tavsiye ederim. Çiğden alacağınız kuruyemişleri evimizde biz kavuracağız.

*Alacağınız miktar tamamen size kalmış. Ben 1 cup (240 gr) kullandım. Fotoğraflardaki ezmelerin hepsi 1 cup malzemenin sonucu.

*Kuruyemişleri muhakkak fırında ön pişirme yapmamız gerekli. Aslında bu bir zorunluluk. Aksi halde mutfak robotunuzda çekme işlemi sonsuza kadar sürecektir. Eğer çiğden yapmak istiyorsanız da 40 santigrat derecede biraz harmanlayıp ısınmasını sağlayın. Ben kavrulmuş tadını çok sevdiğim için uzun bıraktım fırında. Badem ezmesinin rengi o yüzden koyu oldu. Fındığı ise iki kez kavurdum. Aşağıda eklediğim fotoğraflardan iki aşamayı da görebilirsiniz.

*Yukarıda ki sonkavrulmadan sonra.

*Kaju ısıya karşı diğerlerine göre daha hassastır. O yüzden ilk kavrulan kaju olacaktır. Ve robotton çekmeden önce dikkatli olun. Eğer çok sıcaksa malzemeler, mutfak robotunuzu erken ısıtacak ve motorunuzun yanmasına sebep olacaktır. Ilık çekilen ürünler, tuzunda etkisiyle erkenden yağını salacak ve kıvamına çabuk ulaşacaksınız.

*Hazır olan ezmelerinizi 2 haftaya kadar ağzı kapalı bir kavanozda buzdolabında muhafaza edebilirsiniz.

*Son olarak kuvvetli bir mutfak robotu kullanmanızı kesinlikle tavsiye ediyorum. Ben Tefalin çift bıçaklı rondosunu kullandım. 500 watt olmasına rağmen son aşamalarda çok fazla ısındığı için başka bir rondo ile devam etmek zorunda kaldım.

Yukarıda ki aşamalara dikkat ettiğiniz sürecek sorun yaşayacağınızı hiç düşünmüyorum. Her şey tamamsa haydi başlayalım…

Malzemeler;

  • .1 cup çiğ kaju
  • .1 cup çiğ badem
  • . cup çiğ fındık
  • . Bir tutam tuz
  • .Akçaağaç şurubu (her çekim için 1.5 yemek kaşığı -20 ml- kadar)
  • .Badem yada fındık yağı (isteğe bağlı)

Yapılışı;

-Fırınınızı öncene 170 derecede ısıtmaya başlayalım.

-İki ayrı tepsiye yağlı kağıt serip kuruyemişleri tepsiye yayalım. Malzemelerin üst üste gelmediğinde de emin olalım.

-Isınan fırında kontrollü bir şekilde kavrulmasını sağlayalım. (Yukarıda belirttiğim aşamaları dikkate alalım bu işlemde)

-Bir kaç dakikada bir fırından çıkarıp alt üst yapalım kuruyemişleri. Böylelikle eşit kavrulmuş olacaklardır.

-Kavrulan malzemler ılıyınca Mutfak robotumuzda alıp üzerine tuzu ilave edip çekmeye başlayalım. İlk anda kum gibi olacaklar. Endişelenmeyin devam ettikçe yağlarını salıp kıvam almaya başlayacaklardır.

-Bu aşamada robotumuzu sık sık durdurup dinlendirelim ki makinamız zorlanmadan dolayı hasar almasın.

-Yağını salan ezmemize akçaağaç şurubunuda ekleyip çekmeye devam edelim.

-Eğer kıvamı çok yoğun olursa ve sizde daha kremamsı bir kıvam istiyorsanız 1 tatlı kaşığı fındık yada badem yağı ekleyebilirsiniz.

-Hazır olan ezmelerinizin tadına varabilirsiniz.

Afiyet olsun!

İsterseniz bu ürünü bu satıra tıklayarak sipariş verebilir ve sizin için ben hazırlayabilirim 🙂